بیوگرافیحوزه‌ی اقتصادی

ساتوشی ناکاموتو؛ مخترع بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) نام فرد یا افراد ناشناخته‌ای می‌باشد که به مخترع بیت کوین داده شده است. گفته می‌شود که ساتوشی ناکاموتو یک فرد ژاپنی، متولد 5 آپریل 1975 است، اما گمانه زنی‌ها درباره‌ی هویت واقعی ناکاموتو عمدتاً بر روی تعدادی از کارشناسان رمزنگاری و علوم کامپیوتری غیر ژاپنی است که در ایالات متحده و اروپا زندگی می‌کنند.

نام: ساتوشی ناکاموتو
نام به لاتین: Satoshi Nakamoto
تاریخ تولد: 1975/04/05
ملیت: ژاپنی
دلیل شهرت: اختراع بیت کوین

بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) یک نام مستعار بوده و هویت فرد یا افرادی که بیت کوین را اختراع کرده‌اند، تاکنون ناشناخته باقی مانده است. آن‌ها همچنین اولین پایگاه داده بلاک چین را طراحی کردند. ساتوشی ناکاموتو در ابتدا در سال 2007 کد بیت کوین را نوشت و در نوامبر سال 2008 گزارش عملکرد یا همان وایت‌پیپر (White paper) اختراع خودش را منتشر کرد. در سوم ژانویه سال 2009 اولین بلاک بیت کوین ماین شد و پس از دو سال ساتوشی ناکاموتو از توسعه بیت کوین کنار رفت و در دسامبر 2010 مسئولیت‌ها را گوین اندرسون به صورت داوطلبانه برعهده گرفت. در بهار سال 2011 ناکاموتو برای رساندن پیام نهایی بازگشت. او در پستی نوشت که در حال حاضر مشغول موضوع دیگری است و مسئولیت بیت کوین در اختیار فرد مناسبی (گوین اندرسون) قرار دارد. این آخرین حرفی بود که جهان از خالق ناشناس بیت کوین به یاد می‌آورد.

ساتوشی ناکاموتو واقعی چه کسی است؟

در حالی که هویت ساتوشی ناکاموتو نامشخص است همچنان تحقیقات و نتیجه‌گیری‌ها درباره‌ی گذشته وی ادامه دارد. استفاده بی‌عیب و نقص ناکاموتو از زبان انگلیسی و پست‌ها و وایت پیپر وی باعث به وجود آمدن شک و تردید در هویت ژاپنی او شده است. همچنین گاهی اوقات استفاده از زبان انگلیسی بریتانیایی (بریتیش) در کد و کامنت‌ها باعث به وجود آمدن این حدس و گمان شده که او یک فرد اصیل انگلیسی است. علاوه‌بر این استفان توماس یک برنامه‌نویس سوئیسی و عضو فعال جامعه بیت کوین نمودار زمانی بیش از 500 پست ناکاموتو را به نمایش گذاشت و این نمودار بیانگر غیاب او در ساعات نیمه‌شب تا 6 صبح به‌وقت گرینویچ بود و همچنین اطلاعاتی را منتشر کرد که محل زندگی احتمالی او را نشان می‌داد.

افراد متعددی وجود دارند که گمان می‌رود یکی از آن‌ها خالق ناشناس بیت کوین یعنی ناکاموتو باشد. یکی از اولین گزینه‌ها نیک سابو است. او یکی از هواداران واحد پولی غیرمتمرکز می‌باشد و قبل از بیت کوین در سال 1998 به دنبال راه‌اندازی یک ارز دیجیتال به نام بیت‌گلد (BitGold) بود که به دلیل وجود مشکل «دوبار خرج کردن»، شکست خورد.

یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی، یک فرد ژاپنی_آمریکایی ساکن کالیفرنیا به نام دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو است.

هال فینی یکی دیگر از احتمالات مخترع نامعلوم بیت کوین است. فینی یک پیشرو در زمینه رمزنگاری حتی قبل از بیت کوین بوده و شخص دوم بعد از ناکاموتو محسوب می‌شده که از نرم‌افزار بیت کوین استفاده می‌کرده، باگ‌های فایل‌ها را گزارش کرده و برای بهبود شبکه نظرات خود را ارائه داده است. همچنین او اولین کسی بوده که از طریق تراکنش بیت کوین دریافت کرده است.

یک کاندید احتمالی قابل‌قبول دیگر کریگ رایت، متخصص آکادمیک مهندسی کامپیوتر و اهل استرالیا است. او در سال 2016 در یک پیام توییتری، خودش را سازنده‌ی ارز دیجیتالی بیت کوین معرفی کرد و ادعا کرد که برای حرف‌هایش مدرک دارد. سپس در میان سیلی از شک و تردید ادعاهای خود را رد کرد و مدارک شگفت‌آوری که وعده داده بود، ارائه نداد و گفت که جرات فاش کردن هویتش را ندارد.

Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

سامارا ویوینگ؛ بازیگر استرالیایی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

کانگ سو را؛ بازیگر مشهور کره ای

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

کیم یون هه؛ بازیگر کره جنوبی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

علی مردانه؛ بازیگر و کارگردان ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *