بیوگرافیحوزه‌ی سیاست

محمدعلی نجفی؛ شهردار سابق تهران

محمدعلی نجفی در 23 دی 1330 در تهران متولد شد. او سیاستمدار، مدرس دانشگاه و مدیر ارشد اجرایی ایرانی است. او شهردار سابق تهران بوده و به عنوان مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و عضو سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نیز فعالیت داشته است.

نام: محمدعلی نجفی
تاریخ تولد: 1330/10/23
ملیت: ایرانی
محل سکونت: تهران
همسران: سرور تابشیان (1355)
میترا استاد (1398-1397)
فرزندان: یک دختر (زهرا)

تحصیلات محمدعلی نجفی

محمدعلی نجفی تحصیلات متوسطه ی خود را در سال 1349 با مدرک دیپلم ریاضی در دبیرستان مروی به پایان رساند. او فارغ التحصیل کارشناسی ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد ریاضی از موسسه ی فناوری ماساچوست می باشد. او در دوره ی دکترای پیوسته ی ریاضی این دانشگاه تحصیل کرده است، اما در سال 1357 در زمان انقلاب اسلامی به ایران بازگشت و نتوانست از رساله ی دکترای خود دفاع کند.

زندگی شخصی محمدعلی نجفی

محمدعلی نجفی در ابتدا با سرور تابشیان ازدواج کرد. سرور تابشیان بیشتر در کارهای خیریه ی حضور دارد و مدرسه ی به نام سرور با تلاش های او ساخته شده است. در آبان 1397 عکس های جنجالی از محمدعلی نجفی و یک دختر جوان به نام میترا استاد منتشر شد که بعدها مشخص شد آن ها به صورت قانونی در اردیبهشت 1397 با یکدیگر ازدواج کرده اند. میترا استاد از نامزدهای انتخاباتی شورای شهر دوره ی پنجم اسلامشهر بود. محمدعلی نجفی در حالی ازدواج مجدد کرد که همسر اول خود را نیز طلاق نداده بود. محمد علی نجفی از همسر اول خود یک فرزند دختر به نام زهرادارد.

فعالیت های محمدعلی نجفی بعد از بازگشت به ایران

محمدعلی نجفی بعد از بازگشت به ایران ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان را از سال 1359 به مدت یک سال و سپس در طول سال های 1360 تا 1363 در دولت محمدجواد باهنر، دولت موقت محمدرضا مهدوی کنی و دولت اول میرحسین موسوی تصدی وزارت فرهنگ و آموزش عالی را بر عهده داشت. او در طول سال های 1365 تا 1367 و در اواخر جنگ ایران و عراق سمت معاونت آموزشی صدا و سیما را عهده دار بود و دو دوره در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی در طول سال های 1368 تا 1376 به عنوان وزیر آموزش و پرورش خدمت کرد. از مهم ترین اقدامات او در زمان تصدی وزارت آموزش و پرورش، تغییر نظام آموزشی به ترمی واحدی، افزایش بی سابقه ی حقوق معلمان و ایجاد مدارس نمونه دولتی و غیرانتفاعی می باشد. او پس از دولت هاشمی با حکم سید محمد  خاتمی در سال 1376 به ریاست سازمان برنامه و بودجه منصوب شد و تا سال 1379 در این سمت فعالیت کرد.

عضویت محمدعلی نجفی در شورای شهر تهران و استعفا از آن

محمدعلی نجفی در پاییز 1385 با قرار گرفتن در لیست ائتلاف اصلاح‌طلبان نامزد شرکت در انتخابات شورای شهر تهران شد و توانست همراه با احمد مسجدجامعی، معصومه ابتکار و هادی ساعی از لیست ائتلاف اصلاح ‌طلبان در جمع 15 نفره ی شورای شهر تهران قرار بگیرد. او به دنبال انتصاب به عنوان معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در 28 مرداد 1392 از عضویت در شورای شهر تهران استعفا داد و با وجود مخالفت‌های حمزه شکیب، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر استعفای او در 29 مرداد 1392 پذیرفته شد.

حضور محمدعلی نجفی در دولت یازدهم

بعد از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم ایران، او محمدعلی نجفی را به عنوان وزیر پیشنهادی جهت تصدی پست وزیر آموزش و پرورش در این دولت به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. محمد علی نجفی با 142 رای مثبت از مجموع 284 رای موفق به حضور در وزارت آموزش و پرورش نشد. دو روز بعد از رأی عدم اعتماد مجلس به نجفی، حسن روحانی او را به معاونت رئیس‌جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور منصوب کرد و در 29 مرداد 1392 بطور رسمی ریاست این سازمان را بر عهده گرفت و معاونان و مشاوران خود را از میان افراد با تجربه در عرصه میراث فرهنگی برگزید.

سفر محمدعلی نجفی به نیویورک و بازگرداندن جام شیردال کلماکره

محمدعلی نجفی در سال 2013 در اولین سفر حسن روحانی به نیویورک برای شرکت در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از همراهان او بود. در جریان این سفر، وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، جام شیردال غار کلماکره را به عنوان نشان حسن نیت دولت آمریکا به مردم ایران هدیه کرد. او پس از بازگشت به ایران در فرودگاه بین‌المللی مهرآباد این جام را رونمایی کرد.

استعفای محمدعلی نجفی از ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

محمد علی نجفی در 10 بهمن 1392 از سمت خود استعفا داد و مسعود سلطانی‌فر، عضو شورای شهر تهران و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به جای او به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منصوب شد. پس از آن حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در 10 بهمن 1392 طی حکمی محمدعلی نجفی را به سمت مشاور رئیس‌جمهور و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی منصوب کرد.

محمدعلی نجفی و سرپرستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

حسن روحانی در 29 مرداد 1393 پس از استیضاح رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، طی حکمی محمدعلی نجفی را به عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب کرد. سید علی خامنه‌ ی در 1 آذر 1393 در حالی که مهلت سرپرستی سه ماه محمدعلی نجفی پایان یافته بود، در پاسخ به نامه ی حسن روحانی طبق قانون اساسی و با حکم حکومتی مدت سرپرستی نجفی در وزارت علوم را تا زمان اخذ رای اعتماد وزیر پیشنهادی تمدید کرد. او تا 5 آذر 1393 که محمد فرهادی توانست از مجلس رای اعتماد بگیرد، نود و پنج روز سرپرست وزارت علوم بود.

عضویت محمدعلی نجفی در شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری

در 20 اردیبهشت 1394، حسن روحانی به پیشنهاد مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، طی حکمی، محمدعلی نجفی را به همراه سه تن دیگر به عنوان عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری منصوب کرد.

عضویت محمدعلی نجفی در شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی

در 26 آبان 1394، حسن روحانی به پیشنهاد علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش، طی حکمی محمدعلی نجفی را به همراه شش تن دیگر به عنوان عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی منصوب کرد.

محمدعلی نجفی و شهرداری تهران (انتصاب و استعفا)

محمدعلی نجفی در 19 مرداد 1396 توسط اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران به عنوان گزینه ی نهایی شهرداری تهران برگزیده شد. او در اول شهریور ماه با شروع به کار رسمی شورای شهر پنجم به عنوان شهردار جدید تهران انتخاب و در پنجم شهریور با دریافت حکم از وزارت کشور به عنوان شهردار کار خود را آغاز کرد و جایگزین محمدباقر قالیباف شد و در تاریخ 23 اسفند 1396 از سمت خود استعفا داد. او ابتلا به بیماری جدید را دلیل استعفای خود اعلام کرد و با توجه به تعطیلات نوروز، قرار شد که شورا بعد از تعطیلات درخواست استعفای او را بررسی کند. به دنبال رای منفی شورا به استعفای اول نجفی، او دوباره درخواست خود را با اشاره به آغاز روند درمانی خود از شورای شهر خواست تا اقدام های لازم را برای انتخاب شهردار یا سرپرست انجام دهند. سرانجام در 21 فروردین 1397 با رای اکثریت اعضا، شورای شهر با استعفای نجفی موافقت کرد و بررسی برای انتخاب شهردار جدید تهران آغاز شد.

قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفی

در 7 اردیبهشت 1398 میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی در منزل خود واقع در سعادت آباد تهران به ضرب گلوله کشته شد. ساعاتی پس از این واقعه، نجفی با مراجعه به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. به گزارش خبرگزاری مهر اختلافات خانوادگی دلیل این قتل بوده است. دادستان تهران در 13 خرداد 1398 از صدور کیفر خواست پرونده ی نجفی و ارسال آن به دادگاه خبر داد. پرونده ی نجفی با سه جرم قتل عمد، حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز و ایراد صدمه ی بدنی عمدی منتهی به جرح با تقاضای اولیای دم مقتول مبنی بر قصاص با صدور کیفر خواست برای رسیدگی به دادگاه کیفری ارسال شد.

دادگاه اول و دوم محمدعلی نجفی در خصوص رسیدگی به پرونده ی قتل میترا استاد

اولین جلسه رسیدگی به پرونده ی قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی صبح یکشنبه 23 تیر 1398 در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران و دومین جلسه ی رسیدگی به این پرونده، ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه 26 تیر 1398 به صورت علنی در سالن اجتماعات امام خمینی (ره) به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی برگزار شد. محمدعلی نجفی اتهام قتل عمد را نپذیرفته است.

دادگاه سوم محمدعلی نجفی

محمدعلی نجفی در سومین جلسه ی رسیدگی به پرونده ی قتل میترا استاد در 31 تیر ماه 1398 در شعبه ی نهم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی، به قصاص نفس محکوم شد.

Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی پزشکی

دکتر سیدسعید مهاجرزاده؛ متخصص ارتوپدی

بیوگرافیحوزه‌ی پزشکیحوزه‌ی سلامت و زیبایی

دکتر هادی شرونی؛ متخصص گوش و حلق و بینی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

چه جونگ آن؛ بازیگر کره جنوبی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

جنیفر کانلی؛ بازیگر آمریکایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *