بیوگرافیحوزه‌ی ورزش

مانوک خدابخشیان؛ مفسر ورزشی قبل از انقلاب

مانوک خدابخشیان فوتبال‌ شناس، مفسر ورزشی ارمنی‌ تبار ایرانی-آمریکایی و از مطرح‌ ترین چهره‌ های رسانه‌ ی ورزشی قبل از انقلاب بود. او در تیر ماه 1357 برای ادامه ی تحصیل در رشته ی وسایل ارتباط جمعی در دانشگاه مینه‌سوتا به آمریکا مهاجرت کرد و با وقوع انقلاب در آنجا ماندگار شد و به مخالفت با نظام جمهوری اسلامی پرداخت و با رسانه‌های مختلفی به عنوان تحلیلگر سیاسی_اجتماعی همکاری کرد.

نام: مانوک خدابخشیان
تاریخ تولد: 1324/07/15
تاریخ درگذشت: 1398/06/15
ملیت: ایرانی
محل سکونت: لس آنجلس، آمریکا
اینستاگرام: (89.6k) manookkhodabakhshian

بیوگرافی مانوک خدابخشیان

مانوک خدابخشیان در 15 مهر 1324 در آبادان، ایران متولد شد. او در دبیرستان رازی آبادان و رشته ی ادبیات در دانشگاه اصفهان تحصیل کرده بود. مانوک خدابخشیان در تیر ماه 1357 برای ادامه ی تحصیل در رشته ی وسایل ارتباط جمعی در دانشگاه مینه‌سوتا به آمریکا مهاجرت کرد و با وقوع انقلاب در آنجا ماندگار شد. او پس از تحمل یک حمله ی قلبی و سکته ی مغزی سرانجام در ساعت ۱۱:۳۵ صبح روز جمعه ۶ سپتامبر ۲۰۱۹ (۱۵ شهریور ۱۳۹۸) در سن ۷۳ سالگی در لس آنجلس درگذشت.

فعالیت های مانوک خدابخشیان در ایران

مانوک خدابخشیان مفسر ورزشی بود که در دهه ی پنجاه خورشیدی شیوه ی تازه‌ ی را در تفسیر فوتبال در تلویزیون ایران ایجاد کرد، به طوری که او را مرد اول تفسیر فوتبال ایران نامیدند. در سال ۱۳۵۳ که واحدهای ورزش برای کانال‌ های یک و دو تلویزیون ملی ایران ایجاد شد، مدیریت ورزش در شبکه ی دو برعهده ی مانوک خدابخشیان گذاشته شد. در زمانی که ایرج گرگین مدیریت کانال دو را بر عهده داشت، مانوک خدابخشیان با همکاری حمید قاضی زاده، محمد علی اینانلو، ایرج ادیب زاده و رضا آخته برنامه ی اجتماعی_ورزشی ورزش از نگاه دو را به‌روی آنتن تلویزیون ملی ایران برد و دو سال پیاپی جایزه ی پربیننده‌ ترین برنامه را دریافت کرد.

فعالیت های مانوک خدابخشیان در آمریکا

مانوک خدابخشیان پس از مهاجرت به آمریکا به مخالفت با نظام جمهوری اسلامی پرداخت و با رسانه‌ های مختلفی از قبیل رادیو صدای ایران، تلویزیون تصویر ایران، تلویزیون ان آی تی وی، تلویزیون تپش، تلویزیون پن، تلویزیون اندیشه و… بیشتر به عنوان تحلیلگر سیاسی_اجتماعی همکاری کرد. او برنامه ی با نام شمارش معکوس داشت که از تلویزیون Channel one با مدیریت شهرام همایون پخش میشد. او همچنین در رادیو epersianradio برنامه داشت.

مصاحبه ی مانوک خدابخشیان با محمد مایلی کهن

مصاحبه ی مانوک خدابخشیان با محمد مایلی کهن، چهره ی ارزشی فوتبال ایران، در سال 1387 در رسانه‌ های داخلی جنجال آفرید. مایلی کهن در پاسخ به این واکنش‌ ها گفت آن‌ ها از بسیاری از رسانه‌ های داخلی روراست‌ تر هستند.

Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی موسیقی

د ویکند؛ خواننده معروف کانادایی

بیوگرافیحوزه‌ی موسیقی

سلین دیون؛ خواننده مشهور کانادایی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاترحوزه‌ی موسیقی

امینم؛ سلطان رپ جهان

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

دنزل واشنگتن؛ بازیگر مشهور آمریکایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *