بیوگرافیحوزه‌ی ورزش

لاله صدیق؛ قهرمان اتومبيل‌رانى ایرانی

لاله صدیق ورزشکار ایرانی در چند رشته از جمله اتومبیل‌رانی، سوارکاری، و خلبانی می‌باشد و سابقه قهرمانی در رقابت‌های اتومبیل‌رانی رالی بانون و سوارکاری بانوان ایران را در کارنامه دارد. لاله صدیق نخستین زن در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است که در رشته‌ ورزشی اتومبیل‌رانی به رقابت با مردان پرداخته‌است.

نام: لاله صدیق
لقب: شوماخر کوچولو
تاریخ تولد: 1355/11/27
ملیت: ایرانی
محل سکونت: تهران، ایران
وضعیت تاهل: مجرد
اینستاگرام: (35.7k) lalehsedigh

بیوگرافی لاله صدیق

لاله صدیق متولد 27 بهمن ۱۳۵۵ در تهران و نخستین فرزند یک خانواده ۶ نفری است. وی هم‌اکنون ساکن تهران و دانشجوی دکتری مهندسی محصول است. لاله سابقه تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی را نیز در سابقه علمی خود دارد.

لاله صدیق در اتومیبل‌رانی

لاله صدیق از ۱۳ سالگی به تمرین رانندگی می‌پرداخت و به تماشای مسابقات رانندگی می‌رفت. او فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۷۶ با کارتینگ آغاز کرد.

به موازات رالی، با گرفتن مجوز از یکی از مراجع تقلید توانست در مسابقات سرعت قهرمانی کشور همپای آقایان مسابقه دهد و لقب نخستین زن راننده در تاریخ اتومبیل‌رانی ایران را بدست آورد. او در اولین تجربه مسابقات سرعت توانست بعنوان نفر اول از خط پایان عبور کند.

جوایز و افتخارات لاله صدیق

لاله صدیق تاکنون بیش از 52 کاپ قهرمانی کشوری و 8 کاپ برون مرزی را کسب کرده و نخستین زن در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است که در رشته‌ ورزشی اتومبیل‌رانی به رقابت با مردان پرداخته‌ است.

لاله صدیق در فدراسیون اتومبیل‌رانی ایران

لاله صدیق به عنوان مسئول آموزش بخش بانوان فدراسیون اتومبیل‌رانی ایران، مشغول به فعالیت است. او همچنین در کمیته 12 نفره فدراسیون جهانی این رشته بعنوان نماینده آسیا نیز حضور دارد.

فیلم سینمایی جنجالی «لاله»

زندگی لاله صدیق موضوع فیلمنامه‌ی فیلم سینمایی جنجالی «لاله» قرار گرفته‌ است. ساخت این فیلم طی چند سال گذشته با حاشیه‌های بسیاری برای دولت محمود احمدی‌نژاد و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی همراه بوده‌ است.

فیلم اتومبیلران دختر

در سال ۲۰۰۸ داریوش بازرگان برای کارگردانی فیلمی به نام Girl racer برای برنامه This world کانال دو بی‌بی‌سی به ایران آمد. این فیلم مستندی از زندگی لاله صدیق به عنوان یک زن اتومبیل‌ران ایرانی بود. او در این فیلم به بررسی چالش‌ها و موانع زنان ایرانی برای شرکت در اینگونه مسابقات پرداخت. کارگردان ضمن به تصویر کشیدن مشکلات لاله صدیق برای کسب جواز مسابقه با مردان او را با آنجلینا جولی مقایسه کرده‌است.

تقلب لاله صدیق در مسابقات GT1600

پس از پنجمین مسابقه سرعت قهرمانی کشور (سال ۱۳۸۶) در پیست استادیوم آزادی، در پایان مسابقات GT۱۶۰۰، وقتی که صدیق بدون بازرسی خودرواش محل مسابقه را ترک می‌کند کارشناسان با مراجعه به پارکینگ خصوصی لاله صدیق با دو اتومبیل مشابه اما با موتورهای متفاوت روبرو می‌شوند. لاله صدیق متهم می‌شود که در مسابقات تقلب کرده‌است و سر انجام به یک سال محرومیت از مسابقات محکوم می‌شود.

گالری عکس‌های لاله صدیق

Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی پزشکی

دکتر مرجان اوستاد؛ متخصص مغز و اعصاب

بیوگرافیحوزه‌ی پزشکی

دکتر مژگان صیادی؛ متخصص زنان و زایمان

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

شین وون هو؛ خواننده و بازیگر کره ای

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

مایکل فاسبندر؛ بازیگر آلمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *