بیوگرافیحوزه‌ی ورزش

خداداد عزیزی؛ بازیکن فوتبال سابق ایرانی

خداداد عزیزی مربی فوتبال کنونی و بازیکن فوتبال بازنشسته‌ی ایرانی است. او ۴۷ بازی ملی برای تیم ملی فوتبال ایران انجام داده و 11 گل نیز به ثمر رسانده‌است. خداداد عزیزی در سال ۱۹۹۶ به عنوان بازیکن برتر کنفدراسیون فوتبال آسیا و در همان سال به عنوان بهترین و ارزشمندترین بازیکن جام ملت‌های آسیا انتخاب شد. او در سال 1385 از بازیکنی فوتبال خداحافظی کرد و فعالیت خود را به عنوان مربی در عرصه‌ی فوتبال ادامه داد.

نام: خداداد عزیزی
ملقب: غزال تیزپای آسیا
تاریخ تولد: 1350/04/01
ملیت: ایرانی
محل سکونت: مشهد، ایران
وضعیت تاهل: متاهل
فرزندان: سه فرزند
اینستاگرام: (241k) khodadad_azizi1350

بیوگرافی خداداد عزیزی

خداداد عزیزی متولد ۱ تیر ۱۳۵۰ در روستای چشمه ایلخی از توابع فریمان در استان خراسان رضوی است. او در 6 سالگی همراه با خانواده‌اش از فریمان به مشهد مهاجرت کرد و در محله گلشهر (شهید آوینی) مشهد بزرگ شد.

خدادا عزیزی در سن ۱۱ سالگی به همراه برادرش به کار بنایی می‌پرداخت تا هزینه زندگی خود را تأمین کند و سرانجام مادرش را به دلیل عدم توانایی مالی برای درمان سرطان در سال ۶۹ از دست داد.

او در دوران دبیرستان به دلیل توهین به دبیر ورزش از دبیرستان حاج‌تقی آقابزرگ اخراج شد. سپس با کمک برادر مرحوم جهانگیر زنده‌دل (مدیر باشگاه ابومسلم) در دبیرستان امیرکبیر ثبت نام کرد.

خداداد عزیزی در عرصه‌ی فوتبال

عزیزی فوتبال حرفه‌ای را با تیم ابومسلم در سال 1367 آغاز کرد. او در سال ۱۳۷۱ برای گذراندن سربازی به فتح تهران پیوست. از سال ۱۳۷۴ به بهمن پیوست در سال ۱۳۷۵ به عنوان بازیکن کمکی برای پرسپولیس در جام باشگاه‌های آسیا بازی کرد. پس از درخشش در ترکیب تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ به تیم فوتبال کلن در دسته اول بوندس لیگا آلمان پیوست.

خداداد عزیزی تا سال ۲۰۰۰ در کلن بازی کرد و پس از آن یک فصل در سن‌خوزه ارث‌کوئیکز در ام‌ال اس لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکای شمالی و یک فصل در النصر در لیگ امارات بازی کرد. در سال ۱۳۸۰ در بازگشت به ایران به تیم پاس تهران پیوست.

خداداد عزیزی در سال ۱۳۸۴ برای تیم دسته اولی عقاب و در نیم‌فصل دوم لیگ ۸۵–۱۳۸۴ برای تیم راه‌آهن توپ زد و پس از آن از بازیکنی فوتبال خداحافظی کرد.

خداداد عزیزی در تیم ملی فوتبال ایران

خداداد عزیزی ۴۷ بازی ملی برای تیم ملی فوتبال ایران انجام داده و 11 گل نیز به ثمر رسانده‌است.

او در جام ملت‌های آسیا 1996 در ترکیب تیم ملی فوتبال ایران حضور داشت و توانست در آن سال عنوان بازیکن برتر کنفدراسیون فوتبال آسیا و عنوان بهترین و ارزشمندترین بازیکن جام ملت‌های آسیا را کسب کند.

اختلاف او با میروسلاو بلاژویچ، سرمربی تیم ملی، باعث شد تا از ترکیب تیم ملی برای مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ کنار گذاشته شود.

خداداد عزیزی در رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۰۶ در ترکیب تیم ملی چند بار به میدان رفت و در بازی سرنوشت ساز ایران و قطر در قطر، گل پیروزی ایران را به ثمر رساند.

دوران مربی‌گری خداداد عزیزی

خداداد عزیزی عزیزی پس از خداحافظی از فوتبال توسط تیم ابومسلم به عنوان رئیس سازمان فوتبال انتخاب شد. سپس به مربیگری و در نهایت سرمربیگری تیم رسید، اما اختلافات او با مدیران باشگاه، صراحت لهجه و نتایج ضعیف تیم موجب شد تا در ابتدای لیگ ۸۶ از سرمربی‌گری تیم اخراج شود. یکی از عجیب‌ترین اقدامات او در دوران هدایت ابومسلم بیرون آوردن یکی از بازیکنان از ترکیب و ده‌نفره کردن تیم بود.

از آن زمان تاکنون او مربی‌گری تیم‌های مختلفی از جمله پیام مشهد، استقلال اهواز، ابومسلم، شهرداری تبریز، سیاه جامگان و سپیدرود رشت را عهده‌دار بوده است.

خداداد عزیزی غزال تیزپای آسیا

خداداد عزیزی در بازی با تیم ملی استرالیا، پس از یک ماراتن طولانی برای رسیدن به جام جهانی ۹۸ فرانسه، برای تیم ملی ایران گلزنی کرد و باعث صعود تیم ایران به جام جهانی شد. او از آن تاریخ به بعد لقب غزال تیزپای آسیا را گرفت.

شغل دوم خداداد عزیزی

شغل دوم خداداد عزیزی ساخت‌ و‌ ساز است. او همچنین یک گالری طلا فروشی در خیابان کریمخان تهران دارد و در کشور امارات نیز سرمایه گذاری‌های خوبی انجام داده است. خداداد عزیزی در ابتدا فعالیت اقتصادی خود را با سرمایه گذاری در حوزه پوشاک ورزشی آغاز کرد و در حال حاضر مالک یک برند معروف پوشاک ورزشی است.

Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاترحوزه‌ی موسیقی

جانگ مینهو؛ خواننده معروف کره جنوبی

بیوگرافی

بیوگرافی چوی جونگ وون؛ بازیگر کره جنوبی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

شین هیون جون؛ بازیگر مرد کره جنوبی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

لی جین ووک؛ بازیگر اهل کره جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *