بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

گلاب آدینه؛ بازیگر برجسته و معروف ایرانی

گلاب آدینه

گلاب آدینه در زمینه تئاتر، سینما و تلویزیون فعالیت بسیار زیاد و حرفه ای داشته است نام اصلی او گلاب مستعان می باشد و از سال 1354 فعالیت بازیگری خود را شروع کرده، او فارغ التحصیل رشته اقتصاد سیاسی بوده است اما در زمینه تئاتر و سینما، آثار بسیار زیادی دارد و جوایز بسیاری نیز در کارنامه خود ثبت کرده است. در ادامه با مجله شانس همراه باشید تا با ناگفته های این بازیگر معروف بیشتر آشنا شوید.

بیوگرافی

گلاب آدینه متولد آبان 1332 از تهران و دختر حسینقلی مستعان است. او همسر مهدی هاشمی، بازیگر معروف ایران است ثمره ازدواج این دو دختری به نام نورا است که در حال حاضر نورا هاشمی نیز بازیگر باتجربه ای است. مهدی هاشمی برادر ناصر هاشمی، بازیگر، فیلم نامه نویس و کارگردان است. نورا تنها دختر گلاب آدینه و مهدی هاشمی است، که با سیاوش اسعدی کارگردان معروف سینما ازدواج کرد و این خود باعث شد که وارد سینما شود.

نام و نام خانوادگیگلاب مستعان با نام هنری گلاب آدینه
تاریخ تولد22 آبان 1332
شغلبازیگر
شروع فعالیتاز سال 1354 تاکنون
اینستاگرامfatemehmotamedarya (724K)
بیوگرافی گلاب آدینه

فعالیت های هنری

گلاب آدینه از سال 1354 با گروه تئاتر دانشجویی پیاده به سرپرستی مهدی هاشمی شروع به فعالیت هنری کرد و در چندین نمایشنامه بازی کرد از فعالیت های تلویزیونی ایشان می توان به مجموعه سلطان و شبان و کارگردانی مجموعه 51 قسمتی سریال خواستگاران نیز اشاره کرد. مجموعه سلطان و شبان که در دهه 1361 شروع شد و در سال 1363 به پایان رسید. او با بازی در این مجموعه به بهترین نحو، نقش آفرینی کرد. او در سال های 1367 تا 1376 در موسسات آموزشی شروع به تدریس بازیگری کرد.

مطالب پیشنهادی: فاطمه معتمد آریا؛ بازیگر بزرگ ایرانی

صحنه تئاتر

گلاب آدینه در صحنه تئاتر نیز بسیار فعال بود به طوری که می توان از آثار مهم او در تئاتر به آدم های ماشینی، داستانی نه تازه، همشهری، خانمچه و مهتابی، سیندرلا، گچی قفقاز و … اشاره کرد، او همچنین در دو برنامه تئاتر به نام های تله تئاتر نامه و تله تئاتر آشتی کنان به عنوان کارگردان ظاهر شد.

جوایز و افتخارات

گلاب آدینه جوایز بسیاری را در کارنامه هنری خود ثبت کرد، که می توان به کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم زرد قناری در سال 1367، برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن در فیلم روسری آبی در سال 1373، کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن در فسل فصل پنجم، در سال 1375، کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم مهمان مامان در سال 1382، کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم مهمان مامان در سال 1383، کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم وقتی همه خواب بودند در سال 1384 و … نیز اشاره کرد.

مطالب پیشنهادی: هدیه تهرانی؛ بازیگر ایرانی

Related posts
بیوگرافی

بیوگرافی نا جه‌ مین؛ خواننده گروه NCT

بیوگرافی

بیوگرافی سو چانگ بین؛ بازیگر و خواننده کره ای

بیوگرافی

بیوگرافی کو جون هه؛ خواننده گروه آیکون

بیوگرافی

بیوگرافی کیم مین جو؛ خواننده کره جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *