بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

فرانسیس مک دورمند؛ صداپیشه و بازیگر آمریکایی

فرانسیس مک‌دورمند

فرانسیس مک دورمند بازیگر مشهور آمریکایی در سال 1957 متولد شد و از سال 1982 نیز وارد سینمای آمریکا گشت و تاکنون ایشان سه بار برنده جایزه اسکار برای بازی در فیلم های سرزیمن آواره ها، سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری و فارگو شده است، نقش های او بیشتر در زمینه زن های سرسخت می باشد. در ادامه مطالب با مجله شانس همراه باشید تا با ناگفته های این هنرمند مشهور بیشتر آشنا شوید.

بیوگرافی

فرانسیس مک دورمند در 23 ژوئن 1957 در شیکاگو ایلینوی به دنیا آمد و یک زوج مک دورمند سرپرستی او را پذیرفتند مادر او پرستا و پدرش یک روحانی بود. پدر و مادرش، او را به همراه چند برادر و خواهر دیگر، بزرگ کردند که هیچ کدام برادر و خواهر حقیقی نبودند در دوران کودکی به همراه خانواده به شهرهای مختلفی نقل مکان می کرد و تحصیلات دبیرستان را در پیتسبورگ پنسیلوانیا به اتمام رساند در سال 1979 در رشته تئاتر از کارج ویرجینیای غربی فارغ التحصیل شد و در سال 1982 مدرک استادی هنرهای زیبا را از دانشگاه ییل دریافت کرد.

نام و نام خانوادگی فرانسیس مک دورمند
تاریخ تولد 23 ژوئن 1957
شغل تهیه کننده و بازیگر
شروع فعالیت 1982 تاکنون
اینستاگرام frances.mcdormand
بیوگرافی فرانسیس مک دورمند

شروع فعالیت

فرانسیس مک دورمند اولین کار خود را در سینما با فیلم برادران کوئن تحت عنوان دهشت زده که در آن نقش او یک زن متاهلی به نام ابی بود که همسرش وقتی می فهمد که به او خیانت کرده است قصد کشتن او و معشوقه اش را می کشد، کارگردان این فیلم، آلن پارکر بود که مک دورمند در فیلم او نقش آفرینی کرده بود، این فیلم در 7 رشته نامزد دریافت اسکار شده بود که در قسمت بهترین بازیگر نقش مکمل زن دیده شده بود.

مطالب پیشنهادی: گرتا گرویگ؛ هنرپیشه و کارگردان آمریکایی

ازدواج

مک دورمند که در سال 1984 با کارگردان معروف جوئل کوئن ازدواج کرده بود، به دلیل اینکه نتوانسته بودند فرزندی داشته باشند در سال 1995 پسری را از اهل پاراگوئه به نام پدرو را در شش ماهگی به فرزندی پذیرفتند.

جوایز و افتخارات

فرانسیس در دوره بازیگری موفق به دریافت جوایزی از جشنواره ها شد که می توان به برنده جایزه اسکار در فیلم عشایر به بهترین بازیگر نقش اول زن در سال 2021، برنده جایزه اسکار برای فیلم سه بیلبورد خارج از ابینگ به بهترین بازیگر نقش اول زن در سال 2017، نامزد جایزه اسکار برای فیلم سرزمین شمالی به بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سال 2005، نامزد جایزه اسکار در فیلم تقریبا مشهور به بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سال 2000، برنده جایزه اسکار در فیلم فارکو به بهترین بازیگر نقش اول زن در سال 1996 و … نیز اشاره کرد.

مطالب پیشنهادی: داستین هافمن؛ هنرپیشه آمریکایی

Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی موسیقی

دی‌جی خالد؛ رپر آمریکایی

بیوگرافیحوزه‌ی موسیقی

سم اسمیت؛ خواننده بریتانیایی

بیوگرافیحوزه‌ی موسیقی

استینگ؛ خواننده راک

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاترحوزه‌ی نویسندگی

مل گیبسون؛ بازیگر و کارگردان آمریکایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *