بیوگرافیحوزه‌ی سیاست

سید عزت‌الله ضرغامی؛ عضو شورای عالی فضای مجازی

سید عزت‌الله ضرغامی نظامی و سیاستمدار ایرانی است. وی برای مدت ۱۰ سال، در فاصله سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ ریاست سازمان صدا و سیما را برعهده داشت و هم‌اکنون بعنوان یکی از اعضای شورای عالی فضای مجازی فعالیت می‌کند.

نام سید عزت‌الله ضرغامی
تاریخ تولد 1338/12/06
ملیت ایرانی
محل سکونت تهران، ایران
وضعیت تاهل متاهل
فرزندان 4 فرزند
اینستاگرام zarghami.ez (147k)

بیوگرافی سید عزت‌الله ضرغامی

سید عزت‌الله ضرغامی متولد 6 اسفند 1338 در تهران، ایران است. خانواده وی از شهر دزفول، در استان خوزستان، به تهران مهاجرت کرده بودند و پدرش کارمند شرکت ملی نفت ایران بود. او هشتمین فرزند از میان ۱۰ فرزند خانواده است.

تحصیلات سید عزت‌الله ضرغامی

سید عزت‌الله ضرغامی تحصیلات در مقطع ابتدایی را در دبستان برومند، دوره راهنمایی را در مدرسه پهلوی و دوره متوسطه را نیز در دبیرستان بزرگ تهران گذرانده است. وی در سال ۱۳۵۷ در مقطع کارشناسی مهندسی عمران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شد، که در پی وقوع انقلاب ۱۳۵۷ و تعطیلی دانشگاه‌ها، تحصیلات تکمیلی و دریافت مدرک کارشناسی او تا سال ۱۳۶۵ به تعویق افتاد.

فعالیت‌های سیاسی سید عزت‌الله ضرغامی

فعالیت رسمی سید عزت‌الله ضرغامی از سال ۱۳۶۱ در سپاه پاسداران و در برنامه رادیویی این نهاد، آغاز شد. وی معاونت امور سینمایی وزارت ارشاد در دوران مدیریت علی لاریجانی و مصطفی میرسلیم در این وزارتخانه و نیز معاونت صداوسیما در امور استان‌ها، امور حقوقی و مجلس، در دوران ریاست لاریجانی بر این سازمان را برعهده داشت.

سید عزت‌الله ضرغامی در سال ۱۳۹۳ نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر را دریافت کرده است.

تحریم سید عزت‌الله ضرغامی توسط اتحادیهٔ اروپا و وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

در فروردین ماه ۱۳۹۱، اتحادیهٔ اروپا، عزت‌الله ضرغامی را به‌دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشت، مورد تحریم قرار داد. طبق بیانیه اتحادیه اروپا، «پخش اعترافات اجباری و دادگاه‌های نمایشی» از شبکه‌های تحت مدیریت عزت‌الله ضرغامی، از دلایل تحریم او بوده‌است.

در بهمن ماه ۱۳۹۱ وزارت خزانه داری ایالت متحده آمریکا طی بیانیه‌ای سید عزت‌الله ضرغامی را به دلیل نقض حقوق بشر مورد تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه داری، ضرغامی به عنوان رئیس صدا و سیما به دلیل انتشار «اخبار نادرست» و «پخش اعترافات اجباری زندانیان سیاسی» در فهرست تحریم‌های حقوق بشری این وزارتخانه قرار گرفته‌است.

منع سید عزت‌الله ضرغامی از حضور در شورای عالی فضای مجازی

در بهمن ۱۳۹۷ و در یکی از جلسات شورای عالی فضای مجازی، ضرغامی با حسن روحانی درگیری لفظی پیدا کرد. پس از این درگیری حسن روحانی، ضرغامی را از جلسه اخراج کرد، اما ضرغامی از خروج از جلسه امتناع ورزید. پس از آن حسن روحانی به نشانه اعتراض جلسه را ترک کرد. بعد از این واقعه ضرغامی از حضور در شورای عالی فضای مجازی منع شد.

سید عزت‌الله ضرغامی در همایش بزرگداشت روز مقاومت دزفول
سید عزت‌الله ضرغامی در همایش بزرگداشت روز مقاومت دزفول
Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی پزشکی

دکتر فاطمه نعمتی؛ متخصص قلب و عروق

بیوگرافیحوزه‌ی پزشکی

دکتر شهرزاد محمدی زاده؛ متخصص زنان و زایمان

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

تیلدا سوینتن؛ بازیگر بریتانیایی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

سونگ کانگ هو؛ بازیگر کره جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *