بیوگرافیحوزه‌ی سیاست

عباس آخوندی؛ وزیر راه و شهرسازی در دولت یازدهم و دوازدهم

عباس احمد آخوندی سیاست‌مدار، مدرس دانشگاه و مدیر ارشد اجرایی ایرانی است. او هم‌اکنون به عنوان استادیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران فعالیت می‌کند.

نام عباس احمد آخوندی
تاریخ تولد 1336/03/16
ملیت ایرانی
محل سکونت تهران، ایران
وضعیت تاهل متاهل
فرزندان 3 فرزند
اینستاگرام dr.abbasakhoundi (8,950)

بیوگرافی عباس آخوندی

عباس احمد آخوندی متولد 16 خرداد 1336 در یک خانواده روحانی در نجف، عراق است. پدرش، شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به نام کتاب در حوزهٔ دین بود. وی نوه دختری عبدالحسین امینی از مراجع نجف و صاحب اثر معروف الغدیر است. او داماد سیدهاشم رسولی‌محلاتی است. سید محمدعلی شهیدی محلاتی و علی‌اکبر ناطق‌نوری باجناق‌های وی می‌باشند.

تحصیلات عباس آخوندی

عباس احمد آخوندی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه علوی ایرانیان در نجف طی کرد. پس از بازگشت خانواده‌اش به ایران، دوره متوسطه را در قم و تهران طی کرد و در سال ۱۳۵۶ وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شد. وی مدرک کارشناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان خود را از دانشگاه تهران دریافت کرده است.

عباس احمد آخوندی در ادامه تحصیلاتش، در سال ۱۳۷۷ به انگلستان رفت و در رویال هالووی، دانشگاه لندن، در رشته اقتصاد سیاسی مدرک دکتری خود را دریافت کرد. عنوان پایان‌نامه او «جهانی‌سازی، دولت ملی و سیاستگذاری اقتصادی ملی: گرایش‌های نخبگان ایرانی» بود.

حضور عباس آخوندی در اولین شورای مرکزی جهاد سازندگی

عباس آخوندی از سوی سید محمد بهشتی در اولین شورای مرکزی جهاد سازندگی به عنوان عضو شورا انتخاب شد. وی همچنین در جهاد سازندگی مسئولیت امور استان‌ها را بر عهده داشت و پس از شروع جنگ ایران و عراق مسئولیت ستاد پشتیبانی جبه‌های جنگ جهاد سازندگی را نیز برعهده گرفت. عباس آخوندی همچنین اساسنامه جهاد سازندگی را همراه با گروهی تهیه نمود که به این منظور تشکیل داده بود.

عباس آخوندی؛ معاون سیاسی و اجتماعی وزارت کشور

عباس آخوندی در مرداد ماه سال ۱۳۶۱ به عنوان معاون سیاسی و اجتماعی وزارت کشور منصوب شد. او در این دوره، دبیری شورای امنیت کشور، ریاست شورای تأمین ویژه غرب کشور، ریاست ستاد مرزها، ریاست ستاد مبارزه با مواد مخدر و ریاست شورای هماهنگی امور افغان‌ها را بر عهده داشت.

عباس آخوندی؛ رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

عباس آخوندی در بهمن ۱۳۶۵ به عنوان مشاور رئیس بنیاد مسکن و مسئول بازسازی مناطق سیل‌زده و در بهمن ۱۳۶۶ به عنوان رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منصوب شد.

عباس آخوندی؛ وزیر مسکن و شهرسازی در دولت هاشمی رفسنجانی

عباس آخوندی در سال ۱۳۷۲، در دولت دوم هاشمی رفسنجانی، با کسب رأی اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر مسکن و شهرسازی منصوب شد. در دوران وزارت او، تأکید وزارت مسکن و شهرسازی بر تقویت کیفی شهرها و زندگی شهری به جای وسعت دادن به شهرها گذاشته شد.

عباس آخوندی؛ قائم‌مقام صدا و سیما

عباس آخوندی در شهریور ۱۳۷۶ قائم‌مقام مدیرعامل سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی شد، اما پس از مدتی از سمت خود کنار رفت و برای تحصیل، راهی بریتانیا شد و در رشته اقتصاد سیاسی در مقطع دکتری به تحصیل پرداخت. او در سال ۱۳۸۵ با پایان تحصیلاتش، به کشور بازگشت. این دوره، دوران اولین دولت محمود احمدی‌نژاد بود و آخوندی که هیچ قرابت فکری و همراهی با جریان احمدی‌نژاد و دولت او نداشت، حاضر به پذیرش مسؤولیت اجرایی نشد. به همین علت با دعوت ریاست دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، در رشته مطالعات بریتانیا به تدریس مشغول شد.

عباس آخوندی؛ مشاور میرحسین موسوی در انتخابات 88

عباس آخوندی در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1388 مشاور میرحسین موسوی و از رؤسای ستاد انتخاباتی وی بود. او نماینده میرحسین موسوی در شورای نگهبان و از نمایندگان او در جلسه اعضا ستادهای کاندیداها با رهبری جمهوری اسلامی در روزهای پس از انتخابات نیز بود.

عباس آخوندی؛ وزیر راه و شهرسازی در دولت روحانی

عباس آخوندی در سال ۱۳۹۲ توسط حسن روحانی برای تصدی وزارت راه و شهرسازی به مجلس معرفی شد و با کسب ۱۵۹ رأی از ۲۸۴ رأی توانست رای اعتماد مجلس را بگیرد. او همچنین در دولت دوم حسن روحانی، با کسب ۱۸۸ رأی از مجموع ۲۷۷ رأی به تصدی این مسؤولیت ادامه داد.

سه استیضاح ناموفق عباس آخوندی

عباس آخوندی در دوران تصدی وزرات راه و شهرسازی، سه بار استیضاح شد، اما به تعداد کافی رأی نیاورد و در سمت خود ماندنی شد.

استعفای عباس آخوندی از سمت وزارت راه و شهرسازی

عباس آخوندی در تاریخ ۲۸ مهرماه ۱۳۹۷ با انتشار نامه استعفای قبلی خود به‌طور رسمی از وزارت راه و شهرسازی استعفا داد و رئیس‌جمهور نیز استعفای او را پذیرفت.

عباس آخوندی؛ نامزد شهرداری تهران

عباس آخوندی و پیروز حناچی در پاییز ۱۳۹۷، کاندیدای شهرداری تهران شدند. عباس آخوندی با کسب ۱۰ رأی نتوانست به عنوان شهردار انتخاب شود و پیروز حناچی با کسب ۱ رأی بیشتر به عنوان شهردار جدید تهران، در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۷ انتخاب گردید.

محکومیت عباس آخوندی

در ۱۲ آبان ۱۳۹۹ کمیسیون اصل 90 مجلس پس از شکایتی که از عباس آخوندی در خصوص ضعف عملکرد وی خصوصا حوزه مسکن شد، تحقیقات خود را آغاز ‌و با جدیت به این موضوع ورود کرده است. چند موضوع در این شکایت اشاره شده که حوزه مسکن یکی از موارد مطرح شده است. همچنین در سوم آذر ۱۳۹۸ رسانه‌ها از بازداشت محمدمهدی آخوندی، فرزند وی، خبر دادند.

عباس آخوندی و حسن روحانی در کنار سفره هفت سین
عباس آخوندی و حسن روحانی در کنار سفره هفت سین
Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی پزشکی

دکتر فاطمه نعمتی؛ متخصص قلب و عروق

بیوگرافیحوزه‌ی پزشکی

دکتر شهرزاد محمدی زاده؛ متخصص زنان و زایمان

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

تیلدا سوینتن؛ بازیگر بریتانیایی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

سونگ کانگ هو؛ بازیگر کره جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *