بیوگرافیحوزه‌ی اقتصادی

کریگ رایت؛ شخصیت‌ جنجالی دنیای ارزهای دیجیتال

کریگ استیون رایت (Craig Steven Wright) یک دانشمند کامپیوتر و تاجر استرالیایی است. او ادعا می‌کرد فرد واقعی پشت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین است و البته این ادعا در جامعه بیت کوین با شک بسیار روبرو شد و عموماً پذیرفته نشد.

نام: کریگ استیون رایت
نام به لاتین: Craig Steven Wright
تاریخ تولد: اکتبر 1970
ملیت: استرالیایی

بیوگرافی کریگ رایت

کریگ استیون رایت (Craig Steven Wright) در سال 1987 از دبیرستان Padua College در بریزبن، ایالت کوئینزلند استرالیا فارغ التحصیل شد. او یک مدرس آکادمیک و محقق در دانشگاه چارلز استورت بود و در آنجا بر روی مقاله‌ی دکترای خود با عنوان “میزان خطر سیستم‌های اطلاعات” کار می‌کرد. کریگ رایت مدعی است که دارای مدرک دکترا در الهیات، مطالعات تطبیقی دینی و کلاسیک است که در سال ۲۰۰۳ به او اعطا شده، اما عنوان نکرده که کدام موسسه این دکترا را به او داده است. او همچنین در پروفایل LinkedIn خود ادعا کرده که از سال ۲۰۱۵ دارای دکترای علوم کامپیوتر از دانشگاه چارلز استورت می‌باشد، اما دانشگاه به مجله‌ی فوربز گفته که فقط دو مدرک کارشناسی ارشد به او اعطا کرده و مدرک دکترا به او داده نشده است. کریگ رایت سرانجام در فوریه‌ی 2017 دکترای خود را از CSU دریافت کرد. او همچنین چند کتاب به صورت همزمان نوشته و متولی کلیسای Uniting در استرالیا است.

فعالیت‌های کریگ رایت در تجارت و فناوری اطلاعات

کریگ رایت در زمینه‌ی فناوری اطلاعات برای شرکت‌های مختلفی از جمله OzEmail، Kmart و بورس اوراق بهادار استرالیا و همچنین به عنوان مشاور امنیتی شرکت خودروسازی هندی ماهیندرا کار کرده است. او ادعا می‌کند که معماری نخستین کازینو آنلاین جهان با نام Lasseter’s Online (مستقر در آلیس اسپرینگز، قلمرو شمالی استرالیا) را طراحی کرده است که در سال 1999 به بازار آنلاین رفت. کریگ رایت همچنین مدیر سیستم‌های اطلاعاتی شرکت حسابداری BDO کندالز و مدیرعامل شرکت فناوری Hotwire Preemptive Intelligence Group (Hotwire PE) بود که برنامه ریزی برای راه اندازی بانک Denariuz، اولین بانک مبتنی بر بیت کوین جهان را بر عهده داشت، اگرچه با مشکلات قانونگذاری اداره‌ی امور مالیاتی استرالیا روبرو شد و در سال ۲۰۱۴ شکست خورد. او بنیانگذار شرکت کریپتوکارنسی (یکی از انواع ارز مجازی) DeMorgan Ltd است که ادعا کرده ۵۴ میلیون دلار استرالیا تخفیف مالیاتی از طریق AusIndustry دریافت کرده است.

فعالیت‌های کریگ رایت در زمینه‌ی بیت کوین

در دسامبر سال ۲۰۱۵ دو تحقیق مشابه توسط وایرد (مجله ماهانه آمریکایی) و گیزمودو (یک وب‌گاه در مورد طراحی، فناوری و مطالب علمی_تخیلی) نشان داد كه رایت احتمالاً مخترع بیت کوین بوده است. ساعتی پس از اظهارات گیزمودو و وایرد، پلیس استرالیا به منزل رایت یورش برد و خانه او را مورد بررسی قرار داد. البته پلیس استرالیا ارتباط بازرسی از خانه‎ی رایت با مقالاتی که او را به «ساتوشی ناکاموتو» نسبت می‌دهند را رد کرده و بیان نموده که این بازرسی به علت عدم پرداخت مالیات صورت گرفته است. کریگ رایت در مصاحبه خود اسنادی را به نمایش کشید که مرتبط با روزهای ابتدایی تول بیت کوین بودند و گفت: «این‌ها همان بلاک‌هایی هستند که برای ارسال بیت کوین به هال فینی در ژانویه ۲۰۰۹، و به عنوان اولین تراکنش بیت کوین استفاده کردم.»

مدارکی که کریگ رایت در ابتدای کار منتشر کرده بود، به سرعت مورد بررسی قرار گرفتند. در این میان کاربران انجمن اینترنتی Reddit در کنار برخی پژوهشگران اشاره داشتند امضای الکترونیکی که آقای رایت آن را گواهی بر ادعایش می‌داند، نمونه‌ای از امضای ساتوشی است که در سال ۲۰۰۹ برای یک تراکنش بیت کوین انجام شده و به سادگی با جستجویی در گوگل، هر کسی می‌تواند به آن دست یابد. برای از میان برداشتن تردیدها، کریگ رایت وعده داده بود که در آینده نزدیک مدارک کاملی ارائه خواهد داد که هرگونه شک را از میان بردارند، اما پس از گذشت چند روز از این ادعا، از ارائه مدارک برای به اثبات رساندن ادعای خود سر باز زد. در نهایت کریگ رایت در سال ۲۰۱۹ به Finder گفت که ساخت بیت کوین حاصل یک تلاش گروهی است و او این پروژه را ایجاد و Dave Kleiman و هال فینی را در این پروژه دخیل کرده است. در حال حاضر کریگ رایت حامی اصلی ارز دیجیتال بیت کوین است.

Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی پزشکی

دکتر سیدسعید مهاجرزاده؛ متخصص ارتوپدی

بیوگرافیحوزه‌ی پزشکیحوزه‌ی سلامت و زیبایی

دکتر هادی شرونی؛ متخصص گوش و حلق و بینی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

چه جونگ آن؛ بازیگر کره جنوبی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

جنیفر کانلی؛ بازیگر آمریکایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *