بیوگرافیحوزه‌ی ورزش

بهداد سلیمی؛ وزنه‌بردار سابق ایرانی

بهداد سلیمی کردآسیابی، وزنه‌بردار سابق ایرانی دستهٔ فوق سنگین و دارندهٔ مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن است. او در سال ۱۳۸۹ نشان ملی جوان ایرانی را دریافت کرده است.

نام: بهداد سلیمی کردآسیابی
تاریخ تولد: 1368/09/17
ملیت: ایرانی
محل سکونت: قائم‌شهر، ایران
وضعیت تاهل: متاهل (آلما نصرتی، 1390)
فرزندان: یک دختر (سلین، 1395)
اینستاگرام: (158k) behdadsalimii
قد: 197 سانتی‌متر
وزن: 169 کیلوگرم

بیوگرافی بهداد سلیمی

بهداد سلیمی کردآسیابی متولد 17 آذر 1368 در قائم‌شهر، ایران است، اما اصالتاََ اهل کردآسیاب، سوادکوه می‌باشد. او یک خواهر و یک برادر بزرگ‌تر از خود دارد و و فرزند آخر خانواده است. بهداد سلیمی فارغ التحصیل رشتهٔ تربیت بدنی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر می‌باشد و ورزش را با ژیمناستیک شروع کرده است. مدتی نیز به باشگاه کشتی رفته، اما با توجه به علاقه‌اش به وزنه‌برداری به این رشته روی آورده است.

زندگی شخصی بهداد سلیمی

بهداد سلیمی بعد از اردوی تیم ملی که در آنتالیا برگزار شد، به ایران بازگشت و با آلما نصرتی در 2 فروردین 1390 عقد کرد. این زوج در اول فروردین 1395 صاحب یک فرزند دختر به نام سلین شدند.

زندگی حرفه‌ی بهداد سلیمی

آسیایی

بهداد سلیمی در رقابت‌های وزنه‌برداری آسیا در تانگ لینگ چین در وزن فوق سنگین با مجموع ۴۵۸ کیلوگرم (۲۰۸ کیلوگرم در یک ضرب و ۲۵۰ کیلوگرم در دو ضرب) قوی‌ترین مرد آسیا شد. او همچنین در حرکت یک‌ضرب وزنه‌برداری بازی‌های آسیایی اینچئون کره جنوبی توانست وزنه ۲۱۰ به ثبت برساند و در دو ضرب با بالا بردن مجموع ۴۶۵ کیلوگرم علاوه بر کسب مدال طلای اینچئون، رکود بازی‌های آسیایی را هم جابجا کرد.

جهانی

بهداد سلیمی در سال ۲۰۱۰ قهرمان وزنه‌برداری دستهٔ ۱۰۵+ کیلو جهان شد و دومین وزنه‌بردار ایرانی، پس از حسین رضازاده، شد که مدال طلای فوق سنگین را به دست می‌آورد. او در این رقابت‌ها به دو مدال نقره در یک‌ضرب و دوضرب و مدال طلای مجموع با ۴۵۳ کیلوگرم رسید.

بهداد سلیمی موفق شد در حرکت یک‌ضرب دسته فوق سنگین رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری در فرانسه، با بالا بردن وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی رکورد جهانی این رشته را به نام خود ثبت کند و رکورد حسین رضازاده را بشکند.

المپیک تابستانی لندن ۲۰۱۲

بهداد سلیمی پس از کسب سهمیه المپیک تابستانی لندن، در روز سه شنبه۱۷ مرداد ۱۳۹۱ در ۱۰۵+ کیلوگرم به مصاف حریفان خود رفت. او بعد از وزنه‌بردار روس در جایگاه دوم یک‌ضرب قرار گرفت.

بهداد سلیمی در دوضرب با ۴۵۵ کیلوگرم مدال طلای المپیک را گرفت؛ اما نتوانست رکورد المپیک را بزند.

او پس از کسب مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن، در ۲۶ مرداد ۹۱ به تیم وزنه‌برداری باشگاه پرسپولیس تهران پیوست. سپس در خرداد ماه ۱۳۹۳ به تیم وزنه‌برداری باشگاه ذوب آهن اصفهان پیوست.

بهداد سلیمی سفیر طلایی بهزیستی

بهداد سلیمی سفیر طلایی بهزیستی و سفیر ایرانسل در مسابقات جهانی و المپیک است.

خداحافظی بهداد سلیمی از دنیای حرفه‌ای وزنه‌برداری

بهداد سلیمی با توجه به آسیب‌هایی که در زانوی خود دارد و اذیت شدنش از این مصدومیت‌ها تصمیم گرفت با دنیای حرفه‌ای خداحافظی کند. او پس از کسب مدال طلا بازی‌های آسیایی جاکارتا با درآوردن کفش‌هایش و بوسیدن تخته به نشانه خداحافظی، با دنیای حرفه‌ای وداع کرد.

گالری عکس‌های بهداد سلیمی

Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی ورزش

بیوگرافی محمدرضا خالد آبادی ؛ بازیکن تیم ملی فوتبال جوانان

بیوگرافی

بیوگرافی کیم نام جون؛ خواننده کره جنوبی

بیوگرافی

بیوگرافی جئون بورام؛ خواننده کره جنوبی

بیوگرافی

بیوگرافی ریو هوا یونگ؛ خواننده کره جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *