بیوگرافیحوزه‌ی ورزش

علیرضا جاپلقی؛ پارکورکار ایرانی

علیرضا جاپلقی پارکورکار جوان ایرانی است که به دلیل انتشار عکس‌هایی در اینستاگرامش با عنوان “طلوع تهران در پل صدر” مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. او در این تصاویر علاوه بر انجام حرکات ورزشی مهیج و خطرناک، دختری را می‌بوسد.

نام: علیرضا جاپلقی
تاریخ تولد: 1371/06/07
ملیت: ایرانی
محل سکونت: تهران، ایران
اینستاگرام: (140k) alirezajapalaghy

بیوگرافی علیرضا جاپلقی

علیرضا جاپلقی متولد 7 شهریور 1371 در تهران، ایران است. او زندگی حرفه‌ی خود را در 16 سالگی به پیشنهاد پدرش با ژیمناستیک شروع کرد. سپس از طریق یکی از دوستانش به نام محمد عدالت، با رشته ورزشی پارکور آشنا شد و کم کم تمرینات خود را به سمت این رشته ورزشی برد.

علیرضا جاپلقی در معرفی خود در اینستاگرامش این‌گونه نوشته است: “بد نیست بدونید من از کجا میام و با پدر من آشنا شد. “محمد جاپلقی” افسر مبارزه با مواد مخدر تهران که خرداد سال هشتاد و نه، بعد از بیست و هشت سال خدمت به طرز کاملا مرموز و بی سر و صدا ناپدید شد و پرونده‌ی بسیار قطورش هم چند سال پیش بدون هیچ نتیجه‌ای بسته شد”

علیرضا جاپلقی در کودکی در بغل پدرش
علیرضا جاپلقی در کودکی در بغل پدرش

از دست دادن حافظه‌ی کوتاه مدت

علیرضا جاپلقی در اولین روزهای تمرین خارج از باشگاه و در پارک بعد از انجام یک حرکت اکروباتیک بخاطر برخورد شدید سر با زمین در حین انجام فن پارکور حافظه کوتاه مدت خود را از دست داد و حتی مسیر تحصیلی‌اش نیز مختل شد.

مهاجرت علیرضا جاپلقی از ایران

علیرضا جاپلقی بعد از ماجرای ناپدید شدن پدرش و مشکلات در اخذ پایان خدمت، بصورت غیرقانونی از مرز ماکو به ترکیه رفت و مدتی آرزوهای خود را در این کشور دنبال کرد. پس از مدتی دوباره به ایران بازگشت و از مهر ماه 1397 با ضبط ویدیوهایی از پارکور در ارتفاع به شدت مورد توجه قرار گرفت.

دستگیری علیرضا جاپلقی

علیرضا جاپلقی سه روز بعد از انتشار عکسی از صحنه بوسیدن یک دختر و دو روز بعد از نوشتن درباره‌ی پدرش بازداشت شد.

روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت 1399 برادر او در یک استوری اینستاگرام از دستگیری علیرضا خبر داد. خودش نیز یک‌شنبه شب ویدیویی را منتشر کرد و در آن از احضارش خبر داد و گفت: «۱۸ سالگیم که دنبال پدرم بودم کجا بودید که حالا تماس گرفتید؟ من ترسی ندارم.»

بیشتر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی علت دستگیری او را انتشار عکس بوسه دانسته‌اند، اما برخی نیز به این موضع اشاره کرده‌اند که دستگیری او درست زمانی صورت گرفته که او برای اولین بار از پدرش نوشته است.

هنوز هیچ مقام رسمی دستگیری او و علت آن را اعلام نکرده است.

بازداشت علیرضا جاپلقی در ترکیه

علیرضا جاپلقی که بنابر گفته‌ی نزدیکانش با گذاشتن ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه آزاد شده بود، همراه با برادرش به ترکیه فرار کرد. اما او در تاریخ 9 تیر 1399، در ویدیوی کوتاهی که از طریق دوستانش منتشر شده، می‌گوید که همراه با برادرش پس از ورود به خاک ترکیه دستگیر شده‌اند. علیرضا جاپلقی در پیام‌ها و تصاویری که فرستاده، گفته است در پادگانی در مرز وان نگهداری می‌شوند.

وکیل علیرضا جاپلقی در تاریخ 14 تیر 1399 اعلام کرد، موکلش پس از بازداشت در ترکیه به کمپ “کورباش” در شهر وان منتقل شده است.

پارکور چیست؟

پارکور به معنای عبور از موانع در سریعترین زمان ممکن با استفاده از روان‌ترین، کارآمدترین و ساده‌ترین شیوه‌ی حرکتی از یک مبدأ به مقصد می‌باشد.

ورزش پارکور شامل حرکاتی مانند دویدن، جهیدن، بالا رفتن از اشیاء، معلق شدن، غلت خوردن و … است. پارکور را می‌توان هم به تنهایی و هم همراه با افراد دیگر انجام داد و معمولا در فضای شهری انجام می‌شود؛ هرچند که در هر جایی می‌توان آن را تمرین کرد. عده‌ای پارکور را یک هنر رزمی بدون مبارزه می‌دانند.

طلوع تهران در پل صدر
طلوع تهران در پل صدر
Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی عکاسیحوزه‌ی گویندگی

محمد صادق محمدی؛ عکاس و گوینده ایرانی

بیوگرافی

بیوگرافی ناکو یابوکی؛ بازیگر و خواننده ژاپنی

بیوگرافی

بیوگرافی کانگ هه وون؛ خواننده کره جنوبی

بیوگرافی

بیوگرافی آن یوجین؛ لیدر گروه آیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *