بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

علی نصیریان؛ هنرپیشه‌ی سینما، تلویزیون و تئاتر

علی نصیریان بازیگر، نویسنده و کارگردان سینما، تلویزیون و تئاتر است. او در سال 1380 به ‌عنوان یکی از چهره‌‌های ماندگار ایرانی در رشته‌ی بازیگری تئاتر و سینما شناخته شد و در سال 1384 نشان درجه یک هنری را که معادل دکترا می‌باشد، از سید محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت دریافت کرد و در نهایت در سال 1394 نشان سرو هنر برای یک عمر تلاش هنری به وی اعطا شد.

نام: علی نصریان
تاریخ تولد: 1313/11/15
ملیت: ایرانی
محل سکونت: تهران، ایران
وضعیت تاهل: متاهل (فاطمه بیات، 1336)
فرزندان: سه پسر (برمک، باربد، بابک)

بیوگرافی علی نصیریان

علی نصیریان در 15 بهمن 1313 در تهران متولد شد. او در سال 1336 با یکی از آشنایان خانوادگی خود به نام فاطمه بیات ازدواج کرد. آن‌ها صاحب سه فرزند پسر به نام‌های برمک، باربد و بابک می باشند که در خارج از ایران سکونت دارند. فاطمه بیات در 13 بهمن 1397 درگذشت.

تحصیلات علی نصیریان

علی نصریان در سال 1320 دوران ابتدایی را در دبستان ایمان آغاز کرد و از سال 1326 به دبیرستان پیرنیا در چهار راه گمرک رفت و در آنجا با جمشید لایق، اسماعیل داورفر و مهدی فتحی همکلاسی شد و در سال 1328 به همراه آن‌ها، یک نمایش کمدی روحوضی را در مدرسه اجرا کرد. او در سال 1329 هم زمان با تحصیل در دبیرستان، در کلاس جامعه باربد در خیابان لاله زار شرکت کرد. این کلاس را اسماعیل مهرتاش در سال 1305 تاسیس کرد که در آن موسیقی، تئاتر و ادبیات آموزش داده می‌شد. علی نصیریان در سال 1330 با خواندن کتاب تئاتر که اولین کتاب آموزشی تئاتر در ایران بود، در کلاس تئاتر سعدی شرکت کرد که همسر عبدالحسین نوشین آن را اداره می کرد. بعد از کودتای 28 مرداد 1332 با بسته شدن تئاتر سعدی علی نصیریان به هنرستان هنرپیشگی رفت و یک دوره ی 3 ساله را در آنجا گذراند.

علی نصیریان در وزارت فرهنگ هنر شاهنشاهی

علی نصیریان در سال 1336 در اداره هنرهای دراماتیک وزارت فرهنگ هنر شاهنشاهی استخدام و سپس با شاهین سرکیسیان آشنا شد. او در سال 1355 به ریاست اداره ی تئاتر وزارت فرهنگ منصوب شد و بعد از گذشت دو سال به دنبال اعتراض‌هایش نسبت به توقیف فیلم‌ها و تئاترها در سال 1357 از این سمت برکنار شد.

فعالیت‌های هنری علی نصیریان

علی نصیریان در سال 1335 جایزه‌ی نخستین مسابقه‌ی نمایشنامه‌نویسی را برای نمایش بلبل سرگشته دریافت کرد و به عنوان سرپرست 6 گروه تئاتر، نزدیک به 50 تئاتر نمایشی برای تلویزیون ساخت که برای اجرا به پاریس نیز دعوت شدند. او در سال 1339 برای اولین بار تله تئاتر “مارگریت” را کارگردانی کرد و نخستین بار در سال 1348 در فیلم سینمایی “گاو” به کارگردانی داریوش مهرجویی به ایفای نقش پرداخت. علی نصیریان از سال 1330 در نمایش‌های حرفه‌ی بازیگری و نویسندگی می‌کرد و از اعضای اولیه‌ی گروه هنر ملی بود. او بیش از ده نمایشنامه نوشته و به همراه بهرام بیضایی، اکبر رادی، غلامحسین ساعدی و اسماعیل خلج و چند نمایشنامه‌ نویس دیگر، از برجستگان نمایشنامه‌نویسی در زبان فارسی به ‌شمار می‌رود.

علی نصیریان در اولین مجموعه‌ی تلویزیونی بزرگ بعد از انقلاب به نام “هزار دستان” به کارگردانی علی حاتمی در طول سال های 1366-1358 به ایفای نقش پرداخت و در سال 1362 نقش قاضی شارح را در سریال “سربداران” بازی کرد. این نقش از میان تمام نقش‌هایش تا آن تاریخ منحصر به فرد بود. آقای هالو، پستچی، کفش‌های میرزا نوروز، شیر سنگی، ناخدا خورشید، هزاردستان، سال‌های خاکستری، بوی پیراهن یوسف، میوه ممنوعه و شهرزاد از آثار شاخص او می‌باشند.

علی نصیریان در سال 1372 با دعوت مجامع جهانی به تئاتر بازگشت و نمایش “بلبل سرگشته” را در آمریکا، کانادا و آلمان به روی صحنه برد. سال 1378 یکی از پرکارترین سال های زندگی او با 9 تئاتر تلویزیونی، سه سریال تلویزیونی ، یک فیلم سینمایی و یک تئاتر صحنه‌ی به شمار می‌آید.

علی نصیریان چهره‌ی ماندگار ایرانی

علی نصیریان در سال 1380 به ‌عنوان یکی از چهره‌ های ماندگار ایرانی در رشته‌ی بازیگری تئاتر و سینما شناخته شد و در سال 1384 نشان درجه یک هنری را که معادل دکترا می‌باشد، از سید محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت دریافت کرد و در نهایت در سال 1394 نشان سرو هنر برای یک عمر تلاش هنری به وی اعطا شد. او در سی و هفتمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر در سال 1397 سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای بازی در فیلم “مسخره باز” به کارگردانی همایون غنی‌زاده کسب کرد و تبدیل به مسن‌ترین فردی شد که این جایزه را دریافت کرده‌است.

Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی پزشکی

دکتر فاطمه نعمتی؛ متخصص قلب و عروق

بیوگرافیحوزه‌ی پزشکی

دکتر شهرزاد محمدی زاده؛ متخصص زنان و زایمان

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

تیلدا سوینتن؛ بازیگر بریتانیایی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

سونگ کانگ هو؛ بازیگر کره جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *