بیوگرافیحوزه‌ی مجریگریحوزه‌ی ورزش

عادل فردوسی پور؛ گزارشگر فوتبال

عادل فردوسی پور گزارشگر فوتبال، تهیه‌کننده، مجری تلویزیونی، مترجم، روزنامه‌نگار و مدرس دانشگاه صنعتی شریف در درس زبان تخصصی صنایع است. او همچنین بنیانگذار، تهیه‌کننده و مجری برنامه ی 90 می‌باشد. دستور عدم پخش این برنامه که هر هفته به مرور و تحلیل رویدادهای مرتبط با فوتبال ایران می پرداخت، در سال 1397 توسط علی فروغی، مدیریت شبکه‌ی سه سیما صادر شد.

نام: عادل فردوسی پور
تاریخ تولد: 1353/07/11
ملیت: ایرانی
محل سکونت: تهران، ایران
وضعیت تاهل: مجرد

بیوگرافی عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور در 11 مهر 1353 در یزد متولد شده، اما اصالت او شهر رفسنجان در استان کرمان می باشد. پدرش مهندس برق بوده و یک خواهر و یک برادر کوچکتر از خود دارد. اخبار متفاوتی از ازدواج و همسر او منتشر شده و گفته می شود که متاهل است، اما تاکنون هیچ عکسی از همسر او منتشر نشده است. عده ی معتقدند که او از همسرش جدا شده است. همچنین مدتی پیش خبرهایی از ازدواج او با مرجان محتشم، بازیگر ایرانی درج شده بود که صحت ندارد.

تحصیلات عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور دوران دبستان را در مدرسه‌ی ذوقی گذرانده و دیپلم خود را در رشته‌ی ریاضی از دبیرستان البرز گرفته‌است. او در رشته‌ی مهندسی صنایع در دانشگاه صنعتی شریف درس خوانده و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ی مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف است و اکنون دانشجوی دکترای مدیریت رسانه در دانشگاه تهران می‌باشد. عنوان پایان نامه‌ی کارشناسی ارشد او پیش بینی نتایج مسابقات فوتبال با استفاده از تحلیل‌های رگرسیونی بوده‌است.

شروع فعالیت عادل فردوسی پور با روزنامه‌نگاری

عادل فردوسی پور کار رسانه‌ی خود را در سال 1372 و در حالی که دانشجوی سال سوم کارشناسی بود، با روزنامه نگاری در اولین روزنامه‌ی ورزشی ایران به نام “ابرار ورزشی” به سردبیری اردشیر لارودی آغاز کرده و برای یک ماهنامه‌ی انگلیسی با موضوع فوتبال به نام “ورد ساکر” نیز چند متن نوشته‌است.

عادل فردوسی پور در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

عادل فردوسی پور در پایان سال 1373 پس از قبولی در آزمون گزارشگری صدا و سیما به آن راه یافت و از روزنامه‌نگاری فاصله گرفت. در ابتدا به گزارشگری برنامه‌ی منتخب ورزشی در شبکه‌ی سه پرداخت و بعد از گزارش‌های خوب خود در جام جهانی 1998 با توجه به تسلط بر زبان انگلیسی و تلفظ صحیح نام‌ها، توانست خود را به همه بشناساند. از آن به بعد او به عنوان گزارشگر بازی‌های زنده و مهم انتخاب شد.

عادل فردوسی پور بنیان‌گذار برنامه‌ی نود

عادل فردوسی پور بنیانگذار، تهیه کننده و مجری برنامه ی 90 است. اولین قسمت این برنامه در 23 مرداد 1378 از شبکه ی سه سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد. سال 1397 آخرین سال پخش این برنامه به دستور علی فروغی ریاست شبکه ی سه بود. این برنامه هر هفته به مرور و تحلیل رویدادهای مرتبط با فوتبال ایران می پرداخت.

علی فروغی اظهار کرد که برنامه‌ی نود از سال 1398 با تیم جدیدی پخش خواهد شد که البته با هشتگ “نه به حذف عادل” در مخالفت با برکناری عادل فردوسی پور از این برنامه رو به رو شد. برخی از رسانه‌ها از خیانت محمدحسین میثاقی به عادل فردوسی پور خبر دادند که البته خود او این موضوع را تکذیب کرد.

عادل فردوسی پور تهیه کننده‌ی برنامه‌ی زنده‌ی فوتبال 120

عادل فردوسی پور تهیه کننده‌ی برنامه‌ی زنده‌ی فوتبال 120 در شبکه‌ی ورزش سیمای جمهوری اسلامی ایران است. این برنامه برای اولین بار در فروردین سال 1392 پخش شد.

مترجمی عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور در سال 1388 قراردادی برای ترجمه‌ی کتاب “فوتبال در برابر دشمن” با درون مایه‌ی فوتبالی-سیاسی با نشر چشمه امضا کرد. ترجمه‌ی کتاب جامع فوتبال که دانشنامه‌ی 400 صفحه‌ی و تمام رنگی درباره‌ی فوتبال است، در اردیبهشت 1391 و در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی شد. ترجمه‌ی کتاب “هنر شفاف اندیشیدن” اثر رولف دوبلی با موضوع روش‌های مدیریت در نمایشگاه کتاب سال 1394 تهران توسط نشر چشمه عرضه شد که با استقبال بسیار خوبی مواجه گشت. همچنین کتاب “هنر خوب زندگی کردن” اثر رولف دوبلی توسط او ترجمه شده‌است.

صداپیشگی عادل فردوسی پور در نمایش “فنز”

در سال 1384 فردوسی پور با گروه اجرایی نمایش “فنز” به نویسندگی و کارگردانی محمد رحمانیان همکاری کرد. او در این نمایش صدا پیشه‌ی یک گزارشگر فوتبال با نقش آفرینی پرویز پرستویی بود. همچنین او تعدادی از سری بازی‌های فوتبال تکاملی حرفه‌ی و فیفا را با همکاری بخش خصوصی به زبان فارسی گزارش کرده‌است.

عادل فردوسی پور در سمت قائم مقامی شبکه‌ی ورزش

اخباری درباره‌ی پیشنهاد پست قائم مقامی شبکه‌ی ورزش به عادل فردوسی‌پور منتشر شده که او در واکنش به این پیشنهاد گفته است: “با توجه به انتشار برخی از خبرها به اطلاع می‌رسانم که اینجانب پیشنهاد ارائه شده در مورد پست قائم‌مقامی شبکه ورزش را رد کرده‌ام.”

جوایز عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور برنده‌ی تندیس بهترین برنامه‌ی ورزشی در سال 1393 برای برنامه ی 90، تندیس بهترین مجری و تندیس دومین برنامه‌ی برتر سال 1394 از دید مردم، تندیس بهترین برنامه‌ی ورزشی در سال 1397 از دید مردم و تندیس بهترین تهیه کننده‌ی برنامه‌ی ترکیبی در سال 1397 در جشنواره‌ی جام جم است.

محبوبیت اجتماعی عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور به عنوان یکی از محبوب‌ترین چهره‌های اجتماعی در ایران به‌ شمار می رود. مجله‌ی نیوزویک که دومین هفته‌ی نامه‌ی آمریکایی می‌باشد و قدمت آن به هشتاد سال می‌رسد، در سال 2009 عادل فردوسی پور را به دلیل محبوبیت گستره به عنوان یکی از بیست فرد قدرتمند ایران اعلام کرده‌است.

Related posts
بیوگرافیحوزه‌ی پزشکی

دکتر فاطمه نعمتی؛ متخصص قلب و عروق

بیوگرافیحوزه‌ی پزشکی

دکتر شهرزاد محمدی زاده؛ متخصص زنان و زایمان

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

تیلدا سوینتن؛ بازیگر بریتانیایی

بیوگرافیحوزه‌ی سینما، تلویزیون، تئاتر

سونگ کانگ هو؛ بازیگر کره جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *